Sıkça Sorulanlar

Sıkça sorulan sorular ve cevapları

Torba bedelleri herhangi bir kurum tarafından ödeniyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirttiği şekilde alınan malzemelerin bedellerini hak sahibine öder. Ödenecek miktar SUT’te yazılı fiyatları geçemez.

Ödeme yapılırken uygun şekilde hazırlanmış Reçete, Rapor olmalı.Malzeme alınan şirketin bayilik ve ürün kayıt belgelerinin Ulusal Bilgi bankasında işlenmiş olması gerekir.

Ödeme evrakları hazırlandıktan sonra SGK il müdürlüklerine teslim edilir.

Ödeme ile ilgili her türlü sorularınız için Nehir Tıbbi Ürünleri çekinmeden arayabilirsiniz.

İlaç kullanmanın stomaya etkisi nedir?

Doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bazı ilaçlar stoma fonksiyonlarını etkiliyebilir. Örneğin ağrı kesiciler ve alerji ilaçları kabızlığa, antibiyotikler isale ve yeşil gri renkli dışkıya, demir hapları dışkının siyah renkte olmasına neden olur.

Stomam kanayabilir mi? Rengi kırmızı mı kalır? Kendi kendine kapanır mı?

Stomanız ağız içi gibi mukozal bir yapıya sahip olduğundan temizleme sırasında sert bir harekette ya da çarpmada kanayabilir. Bu normal bir durumdur. Kanama kısa sürede duracaktır. Rengi kırmızımsı, pembemsi renkte ve nemlidir.

Renginde siyahlaşma ya da soluklaşma gözlemlediğinizde doktorunuza başvurmanız önerilir. Stomanın şekli ve büyüklüğü kişiden kişiye değişir. Operasyondan sonraki dönemde stomanız ödemli(şiş) olabilir, 1-2 ay içinde ödemi inip normal ölçüsüne ulaşacaktır. Ama kendi kendine kapanması söz konusu değildir.

Stoma cerrahi operasyonla açıldığı gibi, eğer uygunsa yine cerrahi yolla kapatılır.Torbanızı açtığınızda stomanızın içeri doğru kaçtığını ya da hiç görünmediğini fark ederseniz en kısa sürede doktorunuza başvurmanız önerilir.

Hamile kalabilir miyim ?

Stomalı kadınlar isterlerse hamile kalabilirler. Ancak hamilelik esnasında büyüyen karın nedeniyle stomanın genişliği artabilir ve stoma yerini görmek zorlaşabilir. Böyle bir durumda stoma bakımı yaparken eşinizden yardım alabilir yada bir ayna yardımıyla bakım yapabilirsiniz.

Spor yapabilirmiyim?

Ameliyatta 1,5 – 2 ay sonra spor yapabilirsiniz. Düzenli olarak hafif sporlar veya yürüyüş yapabilirsiniz. Halter, boks, güreş gibi ağır sporlardan uzak durmalısınız.

Cinsel yaşamımı etkiler mi?

Stomanız normal cinsel yaşantınızı sürdürmeye engel değildir. Cinsel ilişki öncesinde torbanızı boşaltınız veya değiştiriniz. İsterseniz stoma cap’ li tercih edebilirsiniz. Duş alıp parfüm kullanabilirsiniz. Rahat ettiğiniz uygun pozisyonları tercih edebilirsiniz.

Cinsel ilişki isteğinde azalma ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilirsiniz. APR (Abdominoperineal Rezeksiyon) yapılan ameliyatlarda kalıcı cinsel güçsüzlük (empotans) yaşayabilirsiniz. Cinsel ilişki ile yaşayacağınız sorunlarda doktorunuza başvurabilirsiniz.

Seyahat edebilirmiyim?

Seyahat konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Seyahat ederken yanınıza muhakkak yedek ostomi ürünlerinizi alınız. Seyahata çıkmadan önce torbanızı boşaltınız veya değiştiriniz. Uçakla seyahat eden yolcularda basınçtan dolayı gaz çıkışı fazla olabilir endişelenmeyin.

Dini görevlerimizi nasıl yerine getirebilirim ?

Stomalı kişiler dinen mazeretli sayıldıkları için namaz kılarken stomalrından gelen dışkı ve gaz namaz kılmalarında sakınca yaratmamaktadır. Stomadan gelen gayta kontrol edilmediği için namaza başlamadan önce torba eğer doluysa boşaltılmalıdır. Stomalı kişiler her namaz öncesi abdest almalıdır. Stomalı hastaların oruç tutması bazı sıkıntılara neden olabilir. Kolostomili hastalarda uzun süre aç kalınması nedeniyle kolondaki sıvı azlığına bağlı olarak kabızlık ve bulantı, ileostomili hastalarda fazla sıvı kaybetmeye ve uzun süre susuz kalmaya bağlı dehidrasyona neden olabilir. Oruç tutmadan önce mutlaka doktornuzla görüşmeli ve izni olmaksızın oruç tutmamalısınız.