Stoma Bakımı

Stoma ameliyatı geçirip sonrasında stomalı hayata alışmak kolay değildir. Doğru hazırlık, doğru tavsiye, doğru ürünler ve destek bu konuda yardımcı olabilir. Coloplast, stoma bakımına yönelik dünyanın önde gelen üreticilerden biridir. Ürün yenilikçiliği konusundaki 'dinle ve çare ol' yaklaşımımız, stoma bakımında standartları belirleyen ostomi ürünleri ve aksesuarları üretebilmemizi ve böylece dünya çapında ostomili bireylerin hayatlarını en iyi şekilde yaşayabilmelerine yardımcı olmamızı sağlar.

Stoma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Stoma Nedir?

Stomanın tam olarak ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlamak, bunun günlük hayatınızı nasıl etkileyebileceği konusundaki kontrolü ele almanızda ilk önemli adımdır.

Detaylı Bilgi

Neden ostomi torbası kullanmalı?

Stomanızdan gelen çıkışı güvenli ve uygun şekilde toplamak için bir ostomi torbasının kullanılması gerekir.

Detaylı Bilgi

Stomanın günlük hayata etkileri

Stoma ile yaşamaya alışmanız zaman alacaktır. Ancak bunun spordan sosyal hayata kadar eskiden yaptığınız şeyleri yapmanızı engellemesi için bir neden yoktur.

Detaylı Bilgi

Stomalı Bireyin Psikolojik Yolculuğu

Sembol Tıbbi Malzeme ekibi olarak Klinik Psikolog Cafer Çataloluk ile ‘Stomalı Birey ve Psikolojik Yolculuğu’nu konuştuk. Ameliyat sonrasında ‘stoma ile tanışma’ ile başlayan bu yolculukta bireyler ve yakınları zaman zaman sorunlara baş etme güçlükleri yaşayabilir. Bu oldukça normal bir süreçtir. Önemli olan bu sorunların aşılabileceğini bilmek ve daha önceki yaşam alışkanlıklarına stoma ile birlikte uyum sağlayabilmektir.

Klinik Psikolog Cafer Çataloluk, videolarda ‘Stomalı Bireyin Psikolojik Yolculuğu’nda geçilen bu süreçlerin özetini yaparken baş etmeyi kolaylaştırıcı bazı bilgiler de veriyor.

Unutmayın Çare; stomalı yaşamdan korkmamaktır!

Stomalı birey kimdir?

Bedeninin bir bölümü cerrahi müdahale ile farklılaşmış ve yeni kendisi ile hayata uyum sağlamak durumunda kalan kişidir diyebiliriz.

Video İzle

Stoma ile tanışma

Stomaya uyum sağlama sadece fiziksel değil aynı zamanda bireyin ruhsal dengesinde, aile ilişkilerinde toplumda kendini hissettiği statüde, bir yeniden uyumlanma sürecidir.

Video İzle

Stomalı yaşama alışma

Bu durum duygusal ve travmatik bir durumdur. Aile ilişkisinden, çalışma hayatına , bedensel bütünlük algısından , yaşamaya birçok konu yeniden değerlendirilip yapılandırılmak durumundadır.

Video İzle

Stomalı birey ve yakınları

Başta bireyler bu durum karşısında doğal olarak yakınlarının kendilerine yardım etmelerini isterler.

Video İzle

Stoma ve sosyal yaşam

Stomalı birey toplum içine girerken toplum tarafından dışlanacağını hor görüleceğini düşünerek çekinebilir.

Video İzle

Stomalı bireyin özel yaşamı

Cinsellik doğal seyrinde yaşanması gereken sağlıklı bir durumdur. Stomalı olmak bu duruma engel değildir.

Video İzle

Ürün Aileleri

Alterna® Free - daha fazla kullanım rahatlığı sağlayan özelliklere sahip, güvenli ve cilt dostu ostomi ürünleri

Kolostomi, ileostomi ve ürostomiye yönelik Alterna Free ostomi ürünlerinin spiral yapışkan özelliği vardır. Alterna'nın benzersiz özelliğiyle hem güvenli hem de cildi dostu bir ürün olmasını sağlar.

Detaylı Bilgi

Alterna® - güvenli ve cilt dostu ostomi ürünleri

Kolostomi, ileostomi ve ürostomiye yönelik Alterna ostomi ürünlerinin spiral yapışkan özelliği vardır. Alterna'nın benzersiz özelliğiyle hem güvenli hem de cildi dostu bir ürün olmasını sağlar.

Detaylı Bilgi

Brava® ostomi yardımcı ürünleri

Yeni Brava ® aksesuar yelpazemiz sızıntıyı azaltma ve cildi koruma amacıyla tasarlanan ürünler sunar. Bu ürünler aynı zamanda farklı vücut şekilleri ve ihtiyaçlar için kişiye özgü çözümler sunmaya yardımcı olur.

Detaylı Bilgi

Kullanıcı Öyküsü

1990 yılında, sadece 19 yaşındayken bana Ülseratif Kolit tanısı kondu. Bunu takip eden 15 yıl boyunca birçok kez hastaneye yattım ve 2008 yılında ileostomi ameliyatı geçirene kadar ciddi ölçüde ağrı çektim. Ameliyattan sonraki ilk günlerde nasıl göründüğünüzü, insanların size nasıl baktığını düşünmek, işinize yarayacak olan doğru ürünleri bulmak ve denemek zor gelebilir; ama gerçekten de tünelin sonunda bir ışık var.

Stoma Bakım Hemşirem karşılaştığım sorunların her aşamasında bana yardımcı oldu ve bu sorunlardan yola çıkarak farklı bir ürün denememi önerdi. Zaman aldıysa da sonunda hedefe ulaştım! Şimdi işime yarayan bir ürün kombinasyonum var. İleostomi ameliyatı geçirmemin en büyük avantajı artık ağrı olmadan yürüyüşe çıkabilmek, oğullarımla oyun oynarken onları sırtıma aldığımda birkaç saniye içinde dayanılmaz acıyla karşılaşmamak ve amuda kalkmak gibi basit ama gençlik yıllarımda rahatlıkla yapıp ömrümün yarısı boyunca karşılaşacağım ağrıdan ötürü aklımdan bile geçiremediğim bir hareketi yapabilmek oldu.

Stoma alışması zor olan bir şey ama biraz olumlu düşünerek ve uygun şekilde yardım alarak, benzer durumda olan herkesin tıpkı benim gibi bunu yapabileceğinden eminim.

Aisha, 
Evli ve İki Çocuk Annesi