Mesane Sorunları

Mesane sorunları hakkında bilmeniz gerekenler

Mesane sorunları

Mesane sorunları tipik olarak üriner inkontinans (idrar sızıntısı) veya idrar retansiyonu (mesaneyi boşaltamama) şeklinde görülür ve spinal kord yaralanması, multipl skleroz ve spina bifida gibi nörojenik bozukluklardan kaynaklanabilir. İnkontinans ve retansiyon yaşla ilgili de olabilir veya altta yatan fiziksel bir hastalığın mesane disfonksiyonuna yol açmasından kaynaklanabilir. 

 

Mesanenize iyi bakmak

Mesane sorunları uygun şekilde yönetilmelidir, tedavi uygulanmaması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Mesane sorunlarının yönetilmesine yardımcı olmaya yönelik pek çok seçenek vardır:

  • Pelvik taban egzersizleri
  • Mesaneyi yeniden eğitme
  • Kateterler
  • Toplama cihazları
  • Yaşam tarzı değişiklikleri
  • İlaç tedavisi
  • Ameliyat

 

Pelvik taban egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri üriner inkontinansın azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi için tasarlanmıştır.

  • Pelvik taban kaslarını yavaşça kasın ve kaldırın ve beş saniye bu pozisyonda kalıp sonrasında gevşetin
  • Pelvik taban kaslarını hızla kasın ve gevşetin

Bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız gerekecektir ve anlamlı ölçüde düzelme görmeniz birkaç ayı bulabilir.

 

Mesaneyi yeniden eğitme

Üriner inkontinansın azaltılmasına yardımcı olmak için mesanenin yeniden eğitilmesinde mesanenin kademeli olarak kasılması ve böylece daha büyük hacimde idrar tutabilmesi amaçlanır.

 

Kateterler

Temiz aralıklı kateterizasyon (TAK), kateter kullanımıyla mesanenin düzenli şekilde ve tam olarak boşaltılmasına dayanan etkili bir mesane yönetimi tekniğidir. Mesanenin boşaltılması için kateterizasyon kullanan bireylerde bunun tipik olarak günde 4-6 kez yapılması gerekir.  

 

Toplama sistemleri (erkekler için)

İdrar sızıntısı olan erkekler için (erkek inkontinansı)  idrar atma kılıfları etkili ve rahat bir çözüm sunar. İdrar atma kılıfı penis üzerine yerleştirilir ve bacağa bağlı bir idrar torbasına bağlanır. 

 

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı bireylerde semptomların yönetilmesi kabızlığın azaltılması için beslenme şeklinin değiştirilmesi ve kafeinli içecek tüketiminin azaltılması gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir. Belirli zamanlarda sıvı alımının zamanlanması ve böylece idrara çıkma ihtiyacının daha uygun zamanlara denk gelmesiyle toplum içinde içindeki faaliyetlerle veya gece uykusuyla çakışmasının önlenmesi de yardımcı olabilir.

 

İlaç tedavisi

İlaçlar inkontinans tiplerinin tamamı için reçete edilir, ancak bunların, özellikle pelvik taban egzersizleri ve mesane eğitimiyle bir araya geldiği zaman en faydalı olduğu durum sıkışma inkontinansıdır. Stres inkontinansı genellikle ilaç tedavisi kullanılmadan yönetilmektedir.

 

Ameliyat

Mesane sorunlarının tedavisine yönelik çeşitli cerrahi prosedürler bulunur. Bir prosedür gerekliyse, hangisinin uygulanacağına inkontinansın tipine ve nedenine bağlı olarak karar verilir.